ائتلاف یا معادله پیچیده

ما با مشخص شدن تأیید صلاحیت‌ها اگر که آرایش برخی جناح‌ها را کاملاً به‌هم ریخت در عوض پایه حضور ائتلاف 1+2 در انتخابات محکم‌تر شد تا هر سه عضو این ائتلاف پرحرف و حدیث، مهر تأیید صلاحیت بگیرند و وارد میدان رقابت پایانی شوند.
محمدباقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل تا قبل از مرحله تأیید صلاحیت‌ها و احتمال حضور نهایی هاشمی رفسنجانی هر یک به تکاپو افتاده و با برجسته‌سازی هاشمی به عنوان حریف اصلی خود در انتخابات دو هدف را دنبال می‌کردند. ابتدایی‌‌ترین هدفشان، ویژه و حساس نشان دادن فضا برای باقی کاندیداهای اصولگرا بود تا با بزرگ نشان دادن حریف و خطرات پیروزی احتمالی او در انتخابات، خود را تنها کاندیدای دارای توان در مقابله با او معرفی کنند و نظر باقی کاندیداها را به سوی اجماع به نفع ائتلاف 1+2 به پیش ببرند. میزان ثمردهی تاکتیک آنها در این مرحله با مجاب کردن ابوترابی‌فرد به عنوان تک کاندیدای ائتلاف بزرگ اصولگرایان عیان شد هرچند که برای جلیلی هم برنامه داشته و همچنان هم دارند.
اما هدف دوم کاندیدای 1+2 از برجسته‌سازی خطر حضور هاشمی برای اصولگرایان برای ایجاد پیام و القائی درون‌‌گروهی بود که در این هدف، اتحاد تاکتیکی بیشتری از فحوای گفته‌های ولایتی و حداد عادل دیده شد. درست و چند ساعت پس از ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات این علی‌اکبر ولایتی بود که پرده از تاکتیک جدید 1+2 برداشت. دیپلمات کهنه‌کار با برجسته‌سازی خطر ورود هاشمی به میدان لزوم وحدت و اجماع اصولگرایان و پرهیز از تعدد کاندیدا را برای برد در انتخابات حیاتی دانست.
پس از او این حدادعادل بود که از ضرورت جمع و جور شدن اصولگرایان به نفع یک کاندیدا سخن گفت و به یکباره از سوی هر دو کاندیدا آمادگی جذب جلیلی در ائتلاف 1+2 اعلام شد. این ابراز آمادگی که گویا بدون هماهنگی با دیگر شریکشان در ائتلاف اعلام شده بود به مذاق قالیباف اصلاً خوش نیامد و موجب شد تا وی با پیامی تلفنی اعتراض خود را از این نقض عهد ابراز کند.  قالیباف که تا پیش از ورود هاشمی خود را یک پای فینال انتخابات می‌‌دانست با ورود وی نتوانست نگرانی خود را کنترل کند و به ناگاه در یک سفر تبلیغاتی گفت که صورت مسأله وجود ائتلاف 1+2 پاک شده است.
در واقع اگر که حداد و ولایتی منادی دعوت از جلیلی و یا احتمال کناره‌گیری به نفع او در انتخابات بودند به هدف دوم برمی‌گشت که چیزی غیر از کنترل کردن شریک ناآرام خود (قالیباف) و مجاب کردن او برای کناره‌گیری و تن دادن به اجماع احتمالی به نفع جلیلی نبودند. اجماعی که با کنار گذاشته شدن هاشمی از صحنه رقابت همچنان در اردوگاه اصولگرایان مطرح است و باید دید که سرانجام از ائتلاف 1+2 چه کسی به سلامت بیرون می‌آید. در این رابطه گفتنی بسیار است که در این فرصت نمی‌گنجد.

/ 0 نظر / 7 بازدید